Szilveszter

  Álljunk meg, és emlékezzünk a mögöttünk álló évre!

 Emlékezzünk a sikereinkre és a kudarcainkra, a megszegett és betartott ígéreteinkre.

  Arra, amikor a legjobb kalandokban volt részünk, és amikor bezárkóztunk, hogy elkerüljük a csalódásokat.     Valójában erről szól a Szilveszter. Kapunk még egy esélyt, hogy megbocsássunk, hogy jobbak legyünk, többet  adjunk, többet szeressünk, éljünk. 

 Ne töprengjünk azon, mi lett volna ha, örüljünk annak, ami jönni fog. 

 Fogadjuk meg, hogy jobban odafigyelünk egymásra, jót adjunk, és nem csak ma éjjel, hanem egész évben.

                                                           Szilveszter éjjel c. film A






z új évben mi is lenne a legjobb?
. Békesség
. Szeretet
. Tisztelet
. Szerelem
. Családok akik együtt boldogan élnek!
. Betegség kerüljön el
. A bánat messze maradjon az óévben!
Kívánok sok örömet, gazdagságot, sok igaz mosolyt, igaz barátot!
Barátokat akik velünk együtt örülnek!
Családban szeretetet, együttérző meleg szíveket!
Aki most e sorokat olvasod,
Boldog Új Évet Kívánok!


Tél kezdete

 Tél kezdete


Íme itt van hát december,

a tél első hava,

mögöttünk van már az évnek

mi elmúlt, a java.


Decemberben vár mireánk

a sok csodás ünnep,

gyerekhangtól hangos minden,

lesz iskola szünet.


Várjuk, hogy a zord felhőkböl

hulljon ránk a friss hó,

hegyek lankás oldalain

csusszanjon a szánkó.


Duruzsoljon a szobában

a csodás kandalló,

télapószán már csilingel,

szarvas húzza, nem ló.


Aztán eljön majd Karácsony,

szeretet ünnepe,

Majd követi azt szilveszter,

az Újév kezdete.

                        


Ady Endre : Karácsony

Karácsony


Ma tán a béke ünnepelne,

A Messiásnak volna napja,

Ma mennyé kén' a földnek válni,

Hogy megváltóját béfogadja.

Ma úgy kén', hogy egymást öleljék

Szivükre mind az emberek -

De nincs itt hála, nincs itt béke:

Beteg a világ, nagy beteg...


Kihült a szív, el szállt a lélek,

A vágy, a láng csupán a testé;

Heródes minden földi nagyság,

S minden igazság a kereszté...

Elvesztette magát az ember,

Mert lencsén nézi az eget,

Megátkozza világra jöttét -

Beteg a világ, nagy beteg...


Ember ember ellen csatázik,

Mi egyesítsen, nincsen eszme,

Rommá dőlt a Messiás háza,

Tanítása, erkölcse veszve...

Oh, de hogy állattá süllyedjen,

Kinek lelke volt, nem lehet!...

Hatalmas Ég, új Messiást küldj:

Beteg a világ, nagy beteg!...


       /    Ady Endre  /

                                  


Luca nap -december 13


Az év legbabonásabb napja: Luca-nap - december 13.

Luca napjához (december 13.) több népszokás is kapcsolódik. Ezek eredete valószínűleg az, hogy a Gergely-naptár bevezetése előtt ez a nap volt az év legrövidebb napja (eltérően a mai téli napfordulótól, ami december 21-re, esetenként 22-ére esik). Luca-napon régen tilos volt fonni, sütni, mosni. Nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mert az elkért dolgok boszorkányok kezére kerülhettek.

A Luca-nap eredete

Ezen a napon Szent Lúciára emlékezünk, aki egy előkelő szicíliai családban nevelkedett. A keresztény hitre tért szép fiatal leány szüzességet fogadott, hogy életét Krisztusnak szentelhesse, majd mártírhalált halt hitéért. Példamutató tisztasága és alázatos élete folytán nevét a fény (lux) szóval is kapcsolatba hozták.

Németországban kedvelt szent. Északon a Luca-menyasszonyt koszorúval és gyertyával 1780-ban említik először, a szokást újraélesztették Svédországban Nobel Alfréd halála évfordulójával összefüggésben. Nevezetesen a Nobel-ünnepségek zárónapja december 13., és e nap reggelén gyertyás-koronás lányok köszöntik az új Nobel-díjasokat. Magyarországon Luca-napon a család minden tagjának sütnek egy lucapogácsát, és egyikbe pénzdarabot rejtenek el. Aki ráharap, szerencsés lesz.

Luca-naptár

A Luca-naptár a régi magyar Luca-hagyománykör egyik eleme, mi szerint a következő esztendő januárjában a megfigyelési helyen olyan idő lesz (átlagosan), mint Luca napján (december 13.), februárban olyan, mint Luca másnapján és így tovább egészen karácsonyig, ami a következő decemberi időjárásra utal.

Egy másik időjósló módszer, a hagymakalendárium szerint egy fej hagymát tizenkét szeletre vágtak és a szeleteket megsózták. A hiedelem szerint az a hónap lesz csapadékosabb a következő esztendőben, amelyiknek megfelelő szelet benedvesedik. További részletek a következő oldalon!

Luca széke

A lucaszék (vagy Luca széke) készítése a Luca-napi szokások egyike. A széknek olyan erősnek kellett lennie, hogy egy férfiember súlyát megtartsa. December 25-én az éjféli misére a ,,mesterek", (rendszerint fiatal emberek), a kabátjuk alá rejtve lopták be a templomba a széket, majd ráállva, megláthatták a boszorkányt. A boszorkányok ilyenkor szarvakat hordtak és emiatt a templomkapun belépve a fejüket le kellett hajtaniuk. A Luca székén állva éjfélkor viszont felismerték őket. Ezután a fiatalembereknek el kellett menekülniük, nehogy a boszorkák széjjeltépjék őket. A menekülők a zsebükben mákot vittek, hogy menekülés közben elszórhassák.

hirdetes

A boszorkányoknak a mákszemeket fel kellett szedegetniük és így nem tudták elkapni a fiatalokat. A Luca székét aztán otthon tűzre vetették, a tűzben a sok kis fadarab sikoltozni kezdett és ha csend volt karácsony hajnalán, még hallhatták a boszorkányok a fadarabok jajgatását is, mert ez a tűz a boszorkák végét jelentette. Ezután a kulcslyukba fokhagymát kellett dugni, a kést a bal ajtófélfába vágnia, a söprűt pedig keresztbe állítania, hogy minden rontástól védve legyen.

Luca-búza

A következő év termését próbálták megjósolni a Luca-búza keltetéssel. Luca napján búzaszemeket kezdtek csíráztatni a kemence közelében, amelyek karácsony tájára zöldültek ki. Később a kikelt búzával az adventi oltárt díszítették.

Lucázás

Luca napjának hajnalán a gyerekek (esetenként kísértetnek öltözve) körbejárták a házakat, és lopott fán vagy szalmán térdepelve mondókákkal bő termést és jószágszaporulatot ígértek kisebb ajándékokért cserébe, és átkokat, ha nem kapnak ajándékot.

Luca-tök

Magyarországon, főként a Dunántúlon volt szokás a világító Luca-tök készítés. Hagyományos volt sok egyéb Luca napi tréfálkozás. Luca napján szemeket, orrot és vigyorgó szájat faragtak a kivájt sütőtökökbe, majd a házak ablakai elé tették, és azzal ijesztgették egymást. Az ijesztő hatás kedvéért sötétedéskor égő gyertyát tettek a Luca-tök belsejébe. További szokások a következő oldalon!

További Luca-napi szokások

A néphit kétféle Lucát ismer: a jóságost és a boszorkányost. Ez utóbbi terjedt el a néphagyományban. Kevés olyan jeles nap van, amelyhez annyi szokás, hiedelem, jóslás, tiltás kapcsolódna, mind december 13-hoz, Luca napjához. Ez a nap épp úgy alkalmas volt termékenység varázslására, mint házasság-, halál- és időjóslásra, vagy bizonyos női munkák tiltására. Az első látogatóból a várható állatszaporulatra jósoltak. Ugyanis, ha Luca reggelén férfi lép a házba, a szaporodás bika lesz, ha pedig nőlátogató érkezik, üsző.

Luca napját az egész magyar nyelvterületen gonoszjáró napnak tartották, ezért mindenütt védekeztek a boszorkányok ellen. Fokhagymával dörzsölték be az állatok fejét, az ólak ajtajára keresztet rajzoltak, hamut szórtak a kapuk elé, lefekvés előtt fokhagymás kenyeret ettek, hogy szagával elriasszák a gonosz szellemeket, és elzárták a seprűket, nehogy azon nyargalásszanak a boszorkányok.

Ehhez a naphoz kötődik a legismertebb hagyomány, a Luca-szék készítése. Ezen a napon kezdték el faragni, úgy, hogy minden nap csak egyetlen műveletet szabadott rajta elvégezni, de karácsony szentestére készen kellett lennie. Az éjféli misére magukkal vitték, és ha ráálltak, meglátták a boszorkányokat. A lányok ezen a napon 12 gombócot főztek. Mindegyikbe egy férfi nevét rejtették. Amelyik gombóc legelőször a víz felszínére jött, megmondta ki lesz a férjük. Luca napkor vetik a lucabúzát. A búzaszemek gyorsan csíráznak, azt tartják, ha Karácsonyra kizöldül, jó termés várható. Az időjárásra a székelyek hagymából jósoltak.

A vöröshagymából lefejtettek 12 réteget, ez az év egy-egy hónapjának felelt meg. Mindegyikbe egy kevés sót szórtak, amelyikben elolvadt, az a hónap esősnek ígérkezett, a többi száraznak. Szintén Luca napkor voltak szokásban bizonyos, finomnak éppen nem mondható tréfák is. Egyes vidékeken a legények leakasztották a kertkaput, máshol szétszedték a szekeret a gazda legnagyobb bosszúságára.

Forrás: Wikipédia

                                   



Simon István : Decemberi ködben

Decemberi ködben



Reggel nem látszanak a fák,

olyan sűrű a köd.

S köd fekszi meg az éjszakák,

csillagot a vidék fölött.

Mintha a világűrben járnék,

lábamnál a tejút remeg.

Elmaradt hű kutyám, az árnyék,

szemem se tudja, hol megyek.

Csak szívem tud eligazodni,

a szív mindig hazatalál,

ahogy a lég milliónyi

útján a költöző madár.

          /   Simon István    /

                                         


Mentovics Éva : Mikulás köszöntő

  MIKULÁS-KÖSZÖNTŐ


Édes, kedves Mikulás,

köszöntünk most téged.

Eljöttél az idén is,

ahogy megígérted.


Látjuk, hogy a tartásod

teli zsáktól görnyedt.

Rakd le nehéz puttonyod,

pihenj meg egy csöppet!


Sok-sok színes ajándék

nyomja fáradt vállad.

Tudjuk, hogy a Világot

több százszor bejártad.


Tudjuk, hogy a szánoddal

tovasiklasz újra.

Néhány darab sütivel

gyűjts erőt az útra

                /  Mentovics Éva   /

                                         






Mikulás


 

Mikulás : december 6

 Itt a Mikulás!


Ma december 6. van. Csütörtök. Az év 340. napja a Gergely-naptár szerint. Az évből még 25 nap van hátra.


Névnapok: Miklós, Csinszka, Denissza, Deniza, Dionízia, Gyopár, Gyopárka, Kolta, Leontina, Mike, Mikó, Mikolt, Miksa, Misa, Nikol, Nikolasz, Nikolett, Nikoletta.


Mikulás a katolikus vallású vidékeken eredetileg Szent Miklósnak, a Lycia római provinciában fekvő Myra püspökének népies alakja. Szent Miklós a gyermekek és diákok védőszentje.

"Miklós kultuszának Konstantinápoly egyik legősibb forrása. Már említettük, hogy a keleti egyháznak máig ő legtiszteltebb szentje. Nyugaton a IX. századtól kezdve Rómában és a bizánci rítusú Dél-Itáliában bukkan föl, majd - mint utaltunk rá - ereklyéinek Myrából Bari városába való átvitelével (1087) igazán egyetemessé válik. Népszerűségben később csak Páduai Szent Antal fogható hozzá. Miklós így a keleti és nyugati egyház közös nagy szentje, egyúttal a házasság és anyaság oltalmazója, a gyermekek barátja. " (Bálint Sándor Ünnepi kalendárium)

                                                  


Létezik -e a Télapó


 

Bornemisza Endre : Mikulás

 

 MIKULÁS


Fehér varázs: hóhullás,

Havat hoz a Mikulás.

Havat hoz, vagy sarat hoz,

Fő, hogy ajándékot hoz.

A gyerekek körülállják,

Szót se szólnak, úgy csodálják.


Nem kérdezi, kitalálja,

Mi a szívük álma, vágya:

Játékautó, kisszekér,

-egy zsák dió belefér-

Jóskának és Katának

Ropogós, piros csomag,

Mesekönyv, vagy kis maci,

Vágyuk szerint húzza ki,


S amíg osztja, amíg járja,

Hangulat bűvös varázsa

Árad szét, s ő megy tovább,

Hátán hordja a csodát:

Csodálatos puttonyát.


Éjjel is megy, meg sem állhat

Ha már sötétek a házak,

Átlát tetőn, falakon.

Puttonyába nyúl, nem időzik,

Gyerekek fényes cipőit

Ajándékkal tölti meg.

Sok ház várja, megy, siet,

Nem látni a lábnyomát,

Szárnyra kap,

És száll tovább

S mire virrad reggelig

Minden cipő megtelik.

Akkor megtér otthonába

Fáradtan dől

Le az ágyba

S nyomban elszenderedik.

              /  Bornemisza  Endre /

                                                 



Szent Mikulás


 

Repity Zsuzsa : Télapó

  Télapó


Télapó, télapó, szakállad fehér, mint


A hó.


Deres a bajszod, piros a ruhád,


Hátadon a teli zsák.


Száll a dér, hull a hó, a tájon


Fagytakaró.


Karácsonyra ideérsz, a hidegtől sose


Félsz.

Arcod piros, szempillád deres, a sok


Gyerek örül, s te is nevetsz.


Zsákodban dió, keksz, kisvasút és


Babák, hátadon a teli zsák,


Kiteszed az ajándékot sietve és

Mész tovább.

      /     Repity Zsuzsa  /

                                   


Gerencsés Andrea : Hívogató


 

Télapó


 

Dsida Jenő : Mit hoz a Mikulás ?

 Mit hoz a Mikulás?


Nagy-izgatottan tettem ki a vágyam

a jégvirágos ablakok mögé - :

Talán ma győz a mese-hit, varázs,

s ha csak egy nagyon kicsit is jó voltam,

valami szépet hoz a Mikulás.

Kavargó pelyhek szitáltak az égből,

mint kérdéseink fehér másai:

lesz valaha jobb, lesz valaha más? -

És kigyúlt szemmel, merengve susogtam.

Régi kisgyerek... régi Mikulás...

Álmaim vannak, mind-mind olyan régi:

tavasz várása, csókos szerelem,

kevesebb küzdés, több boldogulás,

örökös nóta csengése a számon -

Elhozza holnap mind a Mikulás!

...És reggel, - reggel üres volt az ablak,

hóval párnázott hideg, befagyott,

- és megértettem: meghalt a varázs...

A kisírt-szemű bús, nagy gyerekeknek

semmit sem hoz a régi Mikulás.

(1925. december 7.)  Dsida Jenő

                                                         


Idézet :Horváth Szilvia


 

Idézet: Dr. Bagdy Emőke

 

Bizonyított, hogy a rendszeresen köszönetet, hálát kifejező embereknek sokkal jobb az egészségi állapotuk, és kevesebbet bosszankodnak, mint mások.

Próbáljuk csak ki: keressünk legalább öt olyan dolgot, amelyekért igazán hálásak lehetünk.

Írjunk levelet valakinek, akinek hálásak vagyunk, és ezt heti rendszerességgel műveljük tíz héten át. Egyszersmind írjuk fel naponta a bosszúságainkat. Azt fogjuk tapasztalni az önkísérletben, hogy csökken a bosszúságok száma, és növekszik a jó közérzetben eltöltött idő. Pozitív adalék, hogy akinek egyszer valamit megköszöntünk, vagy kifejeztük iránta hálánkat, ezt követően egészen másként fog velünk viselkedni. De a kommunikáció nemcsak vele javul, hanem hólabda effektusként másokkal is, mert a jó érzéseket hordozó ember könnyebben ad pozitív érzelmi üzenetet másoknak.

              (Dr. Bagdy Emőke)

                                             


Idézet : Barátság


 

Tatiosz : idézet

Hinni kell.


Hinned kell a boldogság lehetőségében, hogy csakugyan boldog légy.

Az vagy, amit gondolsz, és csak azt tudod elgondolni, amiben hiszel.

Ne gondolj a hanyatlásodra, mert bekövetkezik.

Ne gondolj a veszteségre, mert veszteségek érnek.

Ne gondolj a szomorúságra, mert lelked sötétségbe borul.

Ne gondolj a rosszra, mert a mélybe taszít.

A jó gondolat: ajándék, szárnyalás, magasba vágyódás, felemelkedés...

Élni csupán a legtisztább vágyak szerint érdemes.

Attól függően, hogy vágyaink keserűek vagy édesek, fanyar vagy boldog lesz az életünk.

Képzeld el, amit kívánsz, és kívánd, amit elképzeltél.

A boldogság vágy, a képzelet, hit, a cselekedet megvalósulás.

                                      /Tatiosz / 

                                                     


Idézet


 

Todorovits Rea : idézet



"Amikor azt mondom, hogy az Élet a legértékesebb kincsünk arra is gondolok, hogy elmúlik. Elmúlik benne minden öröm, az összes bánat, ettől olyan értékes.

Mert nem más, mint egy hatalmas, csodával teli batyu, ami csak egyszer lehet nálunk. Egyszer vehetjük a vállunkra és benne semmi nem újra játszható.

Vannak benne alkalmak, pillanatok, életre szóló találkozások és olyanok, amelyek csak egy röpke pillanatig töltik meg a szíved.

Egyszer azt hallottam, hogy vannak a kis csodák, a közepesek és a hatalmasak. És mind közül a legkisebbek a legértékesebbek, mert ők az állandók. Akik mindig ott vannak, amelyek végig elkísérnek. Amit talán már észre sem veszünk, sőt néha tehernek érzünk.

Emberi kapcsolatok vagy csak az évek óta megszokott reggeli monoton készülődés, a kávé illata, a napfelkelte, a járda zaja, a forgalom, a tennivalók, a mosoly, ami akkor fogad, amikor hazatérsz, amire úgy tekintesz, megszoktad már és talán észre sem veszed.

A csodákkal teli gyönyörű zsákunk, amiben van megannyi könny, találkozás, ölelés és persze, taszítás is akad. És van még benne megannyi küzdelem, győzelem, boldog pillanat, amikor úgy érzed, kifordul a négy sarkából a világ és eláll a lélegzeted.

Mert ennyi a világ. A Tiéd, az enyém. Mindannyiunké. Tele csodával. Rengeteg parányival, pár hatalmassal, de minden reggel a vállunkra vesszük és hangtalan gyűjtjük. Mert tudjuk, ennyit viszünk majd és ennyit adhatunk, ha vége az útnak."

                                   (Todorovits Rea) 

                                                                        


Barátság


 

Idézet

 

Születéskor felszállunk a vonatra és találkozunk a szüleinkkel.

És hisszük, hogy mindig velünk fognak utazni.

Mégis egy állomáson a szüleink leszállnak a vonatról,

magunkra hagyva minket, hogy folytassuk az utunkat...

Ahogy telik az idő-

Mások is felszállnak a vonatra,

és fontosak lesznek: testvéreink, barátaink, gyermekeink, unokáink,

életünk szerelme is.

Sokan fognak leszállni (még életünk szerelme is),

kisebb nagyobb űrt hagyva maguk után.

Mások olyan visszafogottak lesznek, hogy

nem fogjuk észrevenni, hogy elhagyták a helyüket.

Ez a vonatút tele lesz örömökkel, bánatokkal, elvárásokkal,

új beköszönőkkel, viszontlátásokkal és istenveledekkel.

A siker az, ha jó kapcsolatot ápolsz az összes utassal

úgy, hogy a legjobbat adod magadból.

Nem tudjuk, melyik állomáson szállunk le.

Élj hát boldogan, szeress és bocsáss meg!

Ezt azért fontos megtenni, mert amikor leszállunk a vonatról,

csak szép emlékeket hagyjunk azoknak, akik folytatják útjukat...

Örüljünk annak, amink van, és köszönjük az égnek ezt a fantasztikus utazást.

Továbbá köszönöm, hogy utas voltál a vonatomon.

És ha le kell szállnom a következő állomáson,

örülök, hogy hosszú utat tettem meg veled!

                    (Jean d'Ormesson)

                                                   


Müller Péter

 

" Azt mondod, látod, és azt mondod érted.

Kerestél, kutattál, s feltártad a csodát.

De nem találtál többet, mint a lábnyomaid porát.

Mert a szemeddel mindig a távolt kutattad,

és a célokat mindig másoknak mutattad.

Nem vetted észre,hogy a végtelen csodája,

benned van elrejtve, s nem a nagyvilágba.

Nem. Nincs az útnak vége, csak a tükrön át kell lépni.

Te magad változz, hogy a titkok örök fénye

felragyogjon benned, és felébredj végre.

Légy a csend mestere, bírd tudatod szóra,

és a legmerészebb álmok válnak majd valóra"

                      /   Müller Péter   /

                                                 




Eileen Caddy

 "Ha valamit elakarunk érni az életben,

akkor először is teljes szívünkből

vágyni kell arra, hogy az működjön,

Másodszor hinnünk kell abban, hogy működhet,

azután pedig tudatos képet kell alkotnunk,

és látnunk kell magunk előtt,

ahogy lépésről lépésre elindul, működni kezd,

s közben egy pillanatra sem engedhetünk

a kételynek és hitetlenségnek."


            (Eileen Caddy)

                                     


Radnóti Miklós : Nyugtalan őszül

Nyugtalan őszül



Vasszínű, vad lobogói közül

nyugtalanul gomolyog ki a nap,

gőzei dőlnek, az ellebegő fény

hulló ködbe harap.



Borzas a felleg, az ég tükörét már

fodrozza a szél, a kék tovaszáll.

Felsikító betűt ír alacsony röpüléssel

s készül a fecskemadár.



Nyugtalan őszül, emelkedik,

süllyed a lombon a rozsda,

hűvös az égi lehellet:

nem melegít, csak füstöl az ég,

csak sóhaja van ma a napnak.



Gyík surran a nagy temetők fala mellett

s húsraboló dühe dong,

Izzik az őszi nyalánk darazsaknak.



Férfiak ülnek az árkok partjain és a halál

mély tüzeit figyelik,

szálldos a vastag avar szaga már.



Szálldos az úton a láng

s lebben! fele fény, fele vér!

lebben a szélben az égő

barna levél.



és súlyos a fürt, a kacsok zsugorodnak,

zörren a sárga virágok

szára, a mag kipereg.



Úszik az alkonyi ködben a rét

s a távoli, vad szekerek

zörgése lerázza a fák

maradék levelét.



Aludni tér a vidék,

száll a halál fehér,

szép suhanással, az ég

dajkálja a kertet.

Hajadban nézd! arany őszi levél,

ág sírt feletted.



Ó, de te lobbanj föl az ősz, a halál fölé,

s emelj föl engem is Édes:

légy szerelemre okos ma,

csókra okos, álomra is éhes.



Szeress vidáman, ne hagyj el, az álom

sötét egébe is zuhanj velem.

Aludjunk. Alszik már odakinn a rigó,

avarra hull le ma már a dió,

nem koppan. S bomlik az értelem.

              /   Radnóti Miklós   /