Dsida Jenő : Öreg Október

Öreg Október



Be jó lenne még azt mondani mindig:

Szívem fürösztik tavaszi kegyek,

a napsugár is éget,

virágosak a rétek,

és holnap kirándulásra megyek.



Be jó lenne egy szép kézlegyintéssel

elintézni az egész őszi dolgot:

- Eh, nem fél, aki bátor,

csak rövid nyári zápor,

és boldog marad mindig, aki boldog.



De hiába, már nincs levél a fákon,

halk tűz robogja be a tűzhelyet,

felhők - mint soha régen -

bóbiskolnak az égen,

s már nem lehet, már nem lehet...

                            

                     /  Dsida Jenő  /

                                                  


Nemes Nagy Ágnes : Október

 Október 


Most már félévig este lesz.

Köd száll, a lámpa imbolyog.

Járnak az utcán karcsú, roppant,

négy-emeletnyi angyalok.

S mint egy folyó a mozivászon

lapján, úgy úsznak át a házon.


Acetilén fényében ázik

az útjavítás. Lenn a mélyben,

iszamos, hüllő-hátu cső,

pára gyöngyösödik a kérgen,

s a városon, mint vér a gézen,

általszívódik a nyirok.


Vékony tűz nyüszít, sustorog,

mellette kucsmás, birka-bundás,

mint a makk-ász, guggol a munkás,

fölötte hengerhasu gépek,

rájuk irva: „Consolidated…”

S egy fa. Akár a régi csap,

csöpörésznek a targalyak,

szalad, olajjal töltekezvén

a gép gömbölyű béka-testén,

majd a bundára ér a csepp,

s fölsír a tűz: megérkezett.


Neonfény lobban és lehull.

A vizes kőre rácsorog.

Valaki, messze, úgy vonul,

hogy a köd kilométer-odva

énekét tompán sokszorozza –

hallani, amint tántorog.

                     /    Nemes Nagy Ágnes  /

                                                                 






 

Oktoóber

 


Tamás Sári : Októberi reménye

 OKTÓBER REMÉNYE


Október mond, mit hozol nekem,

Fákról lehulló leveleket,

Elmúlás dalát fütyüli a szél,

vagy számomra meglepetést.

Annyira szeretem az őszt,

Szeretsz te engem, mond ősz,

Gondolsz-e úgy reám, mint a nyár,

vagy mint a tavasz a tél után.

Adj nekem most valami jót,

Ne legyen többé sivár holnapom,

Érezni szeretném a nap hevét,

vagy egy új szerelem tüzét.

Immár a hajam őszbe vegyült,

A télnek dere a vállamra ült,

Kérek még egy vidám napot,

vagy ne lássam többé a napot.

Mikor dereng rám az őszi fény,

Színes erdöknek rejtekén, ott

ahol együtt nyugszom a tájjal,

vagy egy új esély ragyog rám ma

                     . /  Tamás Sári    /

                                                     


Aradi vértanúk

Október újra itt van, szomorúan szép és győzedelmes ünnepeivel, hősök és áldozatok emlékezetünkben felsorakozó hosszú menetével.

Lábaink elé némán hulló falevelek siratójában, emberarcot formáló rajzolatában, 

dér fehérítette élet-erezet rajzolatával, nemrég vagy régmúltban élt életek súlytalanná vált búcsúintésével.

 Nevekkel, s a névtelenségben maradtak néma tanúságtételével.

                                                                                                           


                                                                                                             

Október

 

Októberben van néhány nap, amely majdnem tökéletes. Az ég kifeszül a

fejünk fölött, tiszta kék, olyan mély és makulátlan, hogy minden megszépül

tőle. Az országút mentén vörös, arany, rozsdabarna, bordó és narancs

színben játszanak a fák. Minden szín neon fénnyel ragyog, lüktet a nehéz,

aranyló napfényben.

                                                                          (Laurell Kaye)