Petőfi Sándor – Itt van az ősz, itt van újra
Itt van az ősz, itt van újra,
S szép, mint mindig, énnekem.
Tudja isten, hogy mi okból
Szeretem? de szeretem.
Kiülök
a dombtetőre,
Innen nézek szerteszét,
S hallgatom a fák lehulló
Levelének lágy neszét.
Mosolyogva
néz a földre
A szelíd nap sugara,
Mint elalvó gyermekére
Néz a szerető anya.
És
valóban ősszel
a föld
Csak elalszik, nem hal meg;
Szeméből is látszik, hogy csak
Álmos ő, de nem beteg.
Levetette
szép
ruháit,
Csendesen levetkezett;
Majd felöltözik, ha virrad
Reggele, a kikelet.
Aludjál
hát, szép természet,
Csak aludjál reggelig,
S álmodj olyakat, amikben
Legnagyobb kedved telik.
Én
ujjam hegyével halkan
Lantomat megpendítem,
Altató dalod gyanánt zeng
Méla csendes énekem. -
Kedvesem,
te űlj
le mellém,
Ülj itt addig szótlanul,
Míg dalom, mint tó fölött a
Suttogó szél, elvonul.
Ha
megcsókolsz, ajkaimra
Ajkadat szép lassan tedd,
Föl ne keltsük álmából a
Szendergő természetet.
/ Petőfi Sándor /
Arany János : Ősszel
Ősszel
Híves,
borongó őszi
nap;
Beült hozzám az únalom:
Mint a madár, ki bús, ki rab,
Hallgat, komor, fázik dalom.
Mit van tennem? olvasni tán…?
Maradj Homér, fénydús egeddel,
Maradj te most!… Jer Osszián,
Ködös, homályos énekeddel.
Mert
fájna most felhőtlen
ég,
Mosolygó, síma tengerarc,
Élénk verőfényes vidék –
Óh, fájna most nekem e rajz!
Kék fátyol messze bérc fokán –
Arany hajó, mely futva szegdel
Bibor habot… Jer Osszián,
Ködös, homályos énekeddel.
Ott
kéken a Zeüsz-lakta domb;
Itt zölden a nyájas sziget;
Fölötte lomb, alatta lomb,
Árnyas berek, zengő liget, –
Hullám-mosott gazdag virány –
Fehér juhak s tulkok sereggel –
Minő kép ez!… Jer Osszián,
Ködös, homályos énekeddel.
Füst
koronáz erdőt,
bokort,
Vendégies hivójelül;
Hősek családja, víg csoport,
Áldoz, toroz máglyák körül;
Lantszóra lejt ifjú, leány;
Kettős pohár, mézízü nedvvel,
Vigan forog… Jer Osszián,
Ködös, homályos énekeddel.
S
ha zúdulnak véres csaták,
Szabadságért nem küzdenek,
Mert elnyomás, népszolgaság
Előttük ismeretlenek.
Törvényök nincs – boldog hiány!
A vének élőszája rendel
Igazságot… Jer Osszián,
Ködös, homályos énekeddel.
Oda
van a szép nyár, oda!
A természet lassan kihal;
Nincs többé nagyszerű, csoda,
Többé se napfény sem vihar;
Pacsirta nem szánt, csalogány
Nem zöngi dalját este, reggel;
Nincs délibáb… Jer Osszián,
Ködös, homályos énekeddel.
Egyhanguság,
egyformaság;
A nappal egy világos éj;
Nem kék az ég, nem zöld az ág,
Menny, föld határán semmi kéj;
Csak sír az égbolt ezután
Örök unalmu lanyha cseppel,
Mig szétolvad… Jer Osszián,
Ködös, homályos énekeddel.
Óh
jer, mulattass engemet,
Hunyó dicsőség lantosa;
Érdekli mostan lelkemet
Borongó ég, kihalt tusa,
Emlékhalom a harc fián,
Ki az utolsók közt esett el,
Remény nélkül… Jer Osszián,
Ködös, homályos énekeddel.
Felhőid
és
zúgó szeled,
A zizegő haraszt, mohar,
Magános tölgy a domb felett,
Bolyongó tűz, hullámmoraj –
Ez, amit lelkem most kiván!
Enyésző nép, ki méla kedvvel
Multján borong… Jer Osszián,
Ködös, homályos énekeddel.
Kinek
sötétes éjjelen
A hős apákhoz költözött
Daliák lelke megjelen,
Alánéz bús felhők között
És int feléd: „Jer, Osszián,
A holtakat miért vered fel?
Nincs többé Caledonián
Nép, kit te felgyujts énekeddel.
/ Arany János /
Ősz
Egy kellemes őszi barangolás a Gella-hegy dűlőiben így, szüret után ...
A táj békés, csupán a lenge szellő kutakodik, mintha keresné az aranyló fürtöket, melyek tegnap még a levelek közül előkandikálva szívták magukba az őszi napsütés éltető, érlelő melegét. Ám a duzzadó fürtök, megválva az őket életre hívó, tápláló, gondoskodó szőlőkarok ölelésétől, már másutt folytatják "életüket".
Szinte hallom, amint a különleges színekben, fényekben pompázó növények hálával telt suttogással köszönik meg a napsugarak szelíd simítását.
A szőlősorok, a tőkék, a levelek még most is mesélnek. Bízom benne, hogy csodálatos, színpompás átváltozásukban, meséikben még sokáig gyönyörködhetünk, mielőtt a fagyos tél indul hódító útjára a kanyargós dűlőutak színét vesztett dombjai és lankái között itt, a Balaton-felvidéken.
/ Mentovics
Éva /
Ősz
Sokan nem szeretik az őszt. Pedig varázslatos évszak. Nehéz meghatározni mit szimbolizál. Hiszen egyszerre foglalja magába az elmúlás ás az újdonság érzését. Valaminek a vége, de mégis közben pompás színekbe öltözik a világ, sejtelmes színekkel ölelve körül a tájat. A levegő illata is egészen más ilyenkor. Csak egy pillanatra veszi fel őszi jelmezét a természet, s máris önszántából lehullajtja. Varázslat, megújulás, elengedés, elmúlás.
Minden évszaknak megvan a maga varázsa. És bár fájó szívvel búcsúzunk a nyártól, az ősznek is vannak olyan szépségei, melybe gyönyörködhetünk. A fák mesés színekben pompáznak, egyedi hangulatot varázsolva a tájnak!
Ez mind az ősz.
Czóbel Minka : Búcsú
BÚCSÚ
Eljött
az ősz,
madár
is elszállt -
Isten veled!
Forgó szél elseperte tőlem
Szerelmedet.
Hogy jött? hogy ment? ki mondhatná meg?
Virág ha vész,
Fejét lehajtja, fonnyad-szárad,
Ez az egész.
Előbb, ha szóltál, hangod lágy volt,
Mostan szavad
Hideg, kemény lett, szívem tőle
Majd meghasad.
Vágyó szemem, réten virágot
Már nem talál,
A hegyen túl, hózivatarban
Zúg a halál.
És zúg az erdő minden fája
Vihar alatt,
Haragos, durva szélvész járja
Az ágakat.
A nyári ég világos kékje
fejünk felett
Szürkére vált - tavaszból ősz lett - - -
Isten veled!
/ Czóbel Minka /
Pődör György : Augusztus
Augusztus
Augusztusban a nyár
már az ősznek paroláz,
fél lábbal még lubickol,
esti széllel eliszkol.
Augusztusban
a nyár
már gyümölcsöt is talál:
körte érik, s barackok,
növünk, mint a tarackok!
Augusztusban
a nyár
olyan, mint az ökörnyál:
mire inget feltűrik,
messzeségbe eltűnik.
Augusztusban
a nyár
még rövidnadrágban jár,
esős napon, s ködösen
legyen kéznél köpönyeg.
Augusztusban
a nyár
úgy szalad, mint az agár,
s madárhangon szól oda:
- Nyitni kék már óvoda!
Augusztusban
a nyár
még lázas munkában áll:
tisztítja az ablakot
/ Pődör györgy /
.jpg)

.jpg)
.jpg)











.jpg)