Sarkatyús Nikolet :Farsang


 

Farsang

 Már javában tart a farsangi időszak, sőt, hamarosan véget is ér, hiszen nemsokára beköszönt a tavasz. 

Ennek ellenére rengeteg helyen még most ünneplik, vagy most fogják tartani a farsangi mulatságot. 

Ez az ünnep elsősorban a télbúcsúztatásról szól, emellett természetesen a jelmezbálok és bőséges lakomák időszaka is. A legtöbb óvodában, iskolában is a napokban rendeznek farsangi jelmezbálokat, amelyeken leggyakrabban beöltöznek a gyerekek.

                                                      


Farsang

- Álarcok, maszkok, karnevál -

A karnevál vagy hagyományos magyar nevén „a farsang farka” a farsangi időszaknak a farsangvasárnaptól húshagyó keddig tartó utolsó három napja, ami nagy mulatságok közepette zajlik. A karnevál valójában ősi télbúcsúztató, tavaszköszöntő jelmezes, táncos népünnepély, amelyet beiktattak a vallási ünnepek közé. A farsang hagyományosan január 6-ától (vízkereszttől) hamvazószerdáig tart. Ebben az értelemben a farsangi karnevált, mint jelmezes, táncos népünnepélyt a húsvétot megelőző 47. napon, húshagyó kedden rendezik meg és még aznap éjfélkor befejeződik.

                                         















            












Szuchánszki Aranka : Farsangi álarcaink

 Farsangi álarcaink


Vízkeresztnek vége, a farsang a nyakunkon,

nélküle is álarcot viselünk arcunkon.

Rejtőzködő napokon jelmezeket hordunk,

senki ne láthassa igazi ábrázatunk.



Most viszont leteheted hétköznapi arcod,

s felveheted téltemető, ijesztő álarcod.

De ha nem szeretnél csúf és rémisztő lenni,

lehetsz hercegnő, királynő vagy akár bármi.



Búcsúztassuk hát el vígan a "gonosz" telet,

hideg is, sivár is, ám tartogat még szépet.

De mi inkább már az ékes, szép tavaszt várjuk,

mulassunk hát jókat, a telet pedig zárjuk.




             /  Szuchánszki Aranka   /

                                                   








Farsang


Radnóti Miklós : Február

 Február


Újra lebeg, majd letelepszik a földre,

végül elolvad a hó;

csordul, utat váj.

Megvillan a nap. Megvillan az ég.

Megvillan a nap, hunyorint.

S íme fehér hangján

rábéget a nyáj odakint,

tollát rázza felé s cserren már a veréb.

              /   Radnóti Miklós  /

                     


Február


 

Bartalis János : Február végén

Február végén



Olvad a hó, a mező barnul,

mosolyog az arcom.

Egy vékonyka derű átfut az ajkon.

Olvad a hó, a mező barnul.

A felfutó földeken szétszakadt a lepel

s örökös, sóvár szívembe mar a kin.

A martokból indulnak kis apró erecskék,

csürögve vékony csőrükkel,mint sárga pipék.

Ismét új tavasz jön.

Ó, Ember, az évek sorakoznak,

ne késlekedj. Tűnik a perc, a nap,

A te órád is lejár.

Elmúlik a tél s nem lesz hóhányás

víg lapátolással.

Se aranyos ródlizás a hegyoldalon

a kacagó nimfák szánkáján.

Elmúlik! És új gyönyörök kútját ássuk.

Jön a szőke kora-tavasz

és jön a fákat rügyeztető április.

De szomorú szívünkkel ássuk az Idő kútját.

És mind mélyebbre egyre ásunk, ásunk.

Az Idő örök, fájdalmas méhéből

nem hozzuk ki az örök Embert.

                                / Bartalis János /

                                                                




Üdvözöllek Február